-- free delivery --

For all orders over $300

Czy można zrobić telefon lepszy od Samsunga lub Apple'a? Czy Sony, które zdominowało rynek telewizorów, ma siły by stanąć do boju z największymi producentami smartfonów bez poczucia niższości? Dowiemy się w czerwcu, kiedy japończycy wypuszczą na rynek Xperię 1. Szumnie zapowiadany flagowiec ma dać im pozycję lidera. Sony Xperia 1 ma bowiem, jako pierwsza na świecie, pochwalić się wyświetlaczem OLED w rozdzielczości 4K.

Sony Xperia 1

Sony Xperia 1 — czerwcowy szach mat?

Xperia 1, podobnie jak tegoroczna Xperia 10, zostanie wyposażona w wyświetlacz o proporcjach 21:9. Wszystko z myślą o rozrywce w najwyższej jakości. Filmy w kinach i gry na konsolach są już przygotowywane pod wyświetlacze właśnie z taką proporcją. Czerwcowa propozycja Sony będzie oferować rozdzielczość 1633x3840 pikseli na sześcio i półcalowym wyświetlaczu. Jak nietrudno się domyślić, takich rozmiarów ekran potrzebuje względniej dużej baterii. Dlatego Xperia 1 zasilana będzie akumulatorem o pojemności 3300 mAh z możliwością szybkiego ładowania i inteligentnym zarządzaniem zasobami, co powinno wydłużyć czas pracy.

Produkcja filmów przy pomocy Xperii 1

Żeby zrobić dobrej jakości film nie potrzebujesz już sprzętu za kilkanaście tysięcy złotych. Nie potrzebujesz też komputera z zaawansowanym oprogramowaniem. Sony Xperia 1 dzięki trzem niesamowitym aparatom, trybowi kreatora i funkcji Cinema Pro, wystarczy, by zaprezentować światu produkcje na miarę Off Camery.

Sony z tyłu umieściło aż trzy obiektywy. Każdy z nich rejestruje obraz na 12 megapikselach, natomiast różnią się między sobą długością ogniskowej i maksymalnym otwarciem przysłony. Pierwszy z obiektywów posiada ogniskową o długości 16mm i maksymalne otwarcie przysłony f/1.6. Będzie idealny do zdjęć panoramicznych i fotografii w małych wnętrzach. Obiektyw o ogniskowej 26mm i świetle f/2.4 pozwoli nagrywać i fotografować w węższych kadrach, zaś obiektyw o ogniskowej 52 mm będzie idealny do ujęć reportażowych. Pozwoli też ładnie rozmywać tło na zdjęciach i filmach.

Kamera dzięki trybowi Cinema Pro wspieranym przez CineAlta w proporcjach 21:9 nada filmom artystycznego charakteru. Dodatkowy smaczek to tryb 4K HDR, redukcja szumów w plikach RAW, AutoFocus oraz tryb Super slow motion dzięki możliwości nagrywania filmów w 960 klatkach na sekundę. Nawet GoPro Hero 5 nie posiada takiej funkcji!

Przednia kamera zapisuje obraz na matrycy z ośmioma milionami pikseli. Tutaj maksymalne otwarcie przysłony to f/2.0 z ogniskową 24mm.

Tak wysokiej jakości aparaty wymagają sporo miejsca, dlatego Sony w Xperii 1 umieściło pamięć o pojemności 128GB z możliwością rozbudowy do 512GB przy pomocy karty microSDXC. Telefon posiada 6 GB Ramu, co powinno wystarczyć do obsłużenia programu do montażu filmów czy najnowszych gier dostępnych w sklepie Google.

Xperia 1 wodoszczelna i niezniszczalna?

Sony Xperia 1 dzięki odpowiedniemu zaprojektowaniu jest wodoszczelna i spełnia normę ISO IP65/68, co znaczy, że jest odporna na wodę pod niewielkim ciśnieniem z każdej strony, nawet przez dłuższy czas. Nie ryzykowałbym używania telefonu do nagrywania filmów pod wodą, ale zakładam, że zanurkowanie w wannie raczej Xperii 1 nie zaszkodzi. Sony w nowym flagowcu zamontował również szybkę Gorilla Glass 6. Testy pokazują, że telefon z takim wyświetlaczem jest w stanie przetrwać do piętnastu upadków z wysokości jednego metra. Co więcej, ekran z szybką Gorilla Glass 6 ma być w stanie wytrzymać upadki z większych wysokości. My nie ryzykowalibyśmy rzucania telefonem, ale dzięki Gorilla Glass 6 telefon ze stajni Sony dogania konkurencję.

Zastanawiacie się, czy Sony Xperia 1 ma jakieś wady? Naszym zdaniem, jedną. Pojawi się na sklepowych półkach dopiero w czerwcu.